Forum www.dlugopole.fora.pl Strona Główna www.dlugopole.fora.pl
Forum mieszkańców Długopola Dolnego, Zdroju, Górnego i Ponikwy w gminie Bystrzyca Kłodzka. Porusza sprawy społeczne i kulturalne życia codziennego oraz pełni funkcję Centrum Inicjatyw Lokalnych oraz Centrum Wsparcia i Monitoringu Społecznego.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Turystyka w Długopolu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dlugopole.fora.pl Strona Główna -> Turystyka w gminie Bystrzyca Kłodzka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
inicjatywa
Administrator



Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:45, 29 Kwi 2013    Temat postu: Turystyka w Długopolu

Turystyka w Długopolu

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
inicjatywa
Administrator



Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:49, 29 Kwi 2013    Temat postu:

Turystyka.
Co w okolicy Długopola warto zwiedzić! Smile


Piekielna Dolina
Jest to wąwóz z potokiem położony w południowej części Wyszkowskiego Grzbietu. Jedna z dróg prowadzi z Ponikwy do Długopola Dolnego, natomiast druga do Długopola Zdroju. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od ukształtowania terenu z rozległym i dzikim wąwozem, w którym znajdują się minerały przyciągające wyładowania atmosferyczne – stąd nazwano to miejsce: „Piekiełkiem”. Dolina była miejscem spacerów kuracjuszy z Długopola Zdroju. Traktowano ją jako park naturalny z różnymi sceneriami, czyli miejscami o odmiennym wyglądzie, różniącymi się nastrojem. W XVIII w. prowadzono tędy kondukty pogrzebowe z Ponikwy na cmentarz do Długopola Dolnego, gdyż w Ponikwie nie było jeszcze cmentarza. Z Piekielnej Doliny rozpościerają się piękne widoki na Masyw Śnieżnika oraz na dolinę Nysy Kłodzkiej. W Piekielnej Dolinie można napotkać wiele źródeł, które łącząc się spływają potokiem w Długopolu Dolnym do Nysy Kłodzkiej. Przy jednym ze źródeł istniał stary drewniany krzyż na polanie przy drodze. W latach 60. i 70. Piekielną Dolinę odwiedzała młodzież z organizacji katolickiej „Oaza”. Ustawili oni w miejscu starego, drewnianego krzyża kamienną kolumnę z krzyżem przeniesioną z cmentarza w Długopolu Dolnym. W 1992 r. proboszcz pobliskiej parafii w Długopolu Dolnym wraz z mieszkańcami na nowo zagospodarowali miejsce wokół źródła. Uporządkowano teren, wycięto krzaki, wykonano nowe ławki oraz mównicę. Od 1992 r. przez kilka lat przy kapliczce odbywały się nabożeństwa majowe połączone z ogniskiem integracyjnym dla mieszkańców parafii. Spacer z centrum Długopola zajmuje ok. 30 min.


Bukowa Dolina
Druga dolina znajduje się po przeciwnej stronie Długopola Zdroju. Bukowa Dolina jest krótka, ale malownicza. Spływania nią potok Porębnik. Ciągnie się na wysokości ok. 380-440 m n.p.m. pomiędzy zbiegiem potoku Porębnik z Ponikiem w Długopolu Zdroju, a pierwszymi zabudowaniami Poręby. Ma ok. 1,5 km długości. Bukową Doliną prowadzi szosa z Długopola Zdroju na Przełęcz nad Porębą. Dość płytka, wąska, zalesiona dolina miejscami tworzy wąwóz o stromych zboczach. Wychodzą z nich niewielkie skałki piaskowcowe. Potok płynie głębokim, kamienistym korytem, w otoczeniu bujnej roślinności. Dawniej Bukowa Dolina stanowiła jedno z atrakcyjniejszych miejsc spacerów kuracjuszy z Długopola Zdroju, uchodziła za bardzo malowniczy i romantyczny zakątek. Dodatkową atrakcją był stary młyn („Buckelmühle”) wzniesiony u jej wylotu, który później zamieniono na popularną gospodę z pokojami gościnnymi. Dziś Bukowa Dolina jak dawniej jest odwiedzana przez turystów jednak już nie w takim stopniu jak przed II Wojną Światową.

Wronka (455 m n.p.m.)
Spacer na "Wronkę" z centrum Długopola zajmie nam ok. 20 minut, na Wronce znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się przepiękna panorama Długopola.

Przełęcz nad Porębą
Wycieczka piesza z Długopola na Przełęcz Nad Porębą zajmie nam ok. 2 godzin, po drodze mamy okazję napotkać sarny i zające, a z Przełęczy podziwiać niepowtarzalną i zapierającą dech panoramę środkowej i południowej część Ziemi Kłodzkiej.

Mostowice (przejście graniczne do Czech)
Samochodowe przejście do naszych południowych sąsiadów, zlokalizowane ok. 15 km od Długopola Zdroju.

Zamek Szczerba
Romantyczne ruiny Zamku Szczerba położone w miejscowości Gniewoszów w odległości ok. 8 km od Długopola. Polecamy szczególnie zakochanym.

Solna Jama
Niezwykle urokliwa grota, do której można wejść i zwiedzać pod warunkiem posiadania odpowiedniej odzieży ochronnej i latarki (!), zlokalizowana w niedalekiej odległości od Zamku Szczerba.


Opis:
Solna Jama jest jedną z mniejszych jaskiń sudeckich i jedyną w Górach Bystrzyckich. Leży na wysokości około 580-590 m n.p.m. na wschodnim zboczu Czerńca, w wyrobisku starego kamieniołomu marmuru. Obiekt objęty jest ochroną jako pomnik przyrody.

Solna Jama stanowi typowy przykład utworu krasowego. Naukowcy skłaniają się ku wersji przypisującej powstanie jaskini działaniu wód płynących. Bogata szata naciekowa została już dawno zniszczona, chociaż są ślady po istniejących tu kiedyś stalaktytach. Ponadto można zobaczyć ciekawe rury, komin jaskiniowy i żeberka erozyjne. Najnowsze badania pozwalają stwierdzić, że jaskinia ma około 50 m długości, z czego dostępne do zwiedzania jest zaledwie 25 m.

Na dnie komory, pod końcowym sklepieniem, znajduje się małe jeziorko. W jaskini stwierdzono występowanie dwóch okazów przyrodniczych: bezskrzydłego owada Onychiurus paxi oraz ślepego raczka Niphargus puteanus. W czasie badań prowadzonych w latach 1984-1985 znaleziono szczątki rosomaka i niedźwiedzia jaskiniowego.

Najłatwiej tam trafimy od ruin zamku Szczerba, niebieskim szlakiem. Można też iść z Niemojowa szlakiem czarnym do połączenia ze szlakiem niebieskim. Lub od Różanki przed 2 domem z prawej strony na początku wioski skręcamy drogą szutrową i po przejechaniu 1,5 km dojedziemy do połączenia szlaku niebieskiego z czarnym, (nie przegapić drogowskazu z prawej strony bo szlak sobie a droga sobie) następnie przez potok Gołodolnik niebieskim szlakiem następnie po 100 m na drzewach są strzałki w prawo mijamy małe wzniesienie a za nim mała polanka i wejście do jaskini. Jaskinię można zwiedzić - potrzebna jest latarka.
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Jagodna (977 m n.p.m.)
Najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich górujący nad Długopolem zlokalizowany w niewielkiej odległości od Przełęczy Poręba, spacer z Długopola zajmie nam ok. 3 godzin.

Międzygórze
Górska miejscowość z nietypową dla tych terenów, piękną, porównywaną do alpejskiej architekturą, położone ok. 15 km od Długopola Zdroju.
Z Międzygórza warto wybrać się na Śnieżnik, do Ogrodu Bajek oraz na Marię Śnieżną (Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej).

Zieleniec
Centrum sportów zimowych, zlokalizowane niecałe 30 km od Długopola. W zimie warto mieć w samochodzie łańcuchy śnieżne. Latem przepiękne widoki.

Dzięki serwisowi:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

PS. Niebawem będą kolejne zdjęcia[i]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez inicjatywa dnia Pon 16:35, 29 Kwi 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Tabasco




Dołączył: 16 Lis 2013
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 14:22, 16 Lis 2013    Temat postu: Piekiełko

Witam.
Mam pytanie dotyczące Piekielnej Doliny - Piekiełka.
Jak tam dotrzeć od strony Ponikwy?
Wiem że idąc od Wyszek w dół mija się Kościół z lewej i potem należy skręcić gdzieś w lewo?
Ale gdzie dokładnie? I co dalej?
Mam wrażenie że tam kiedyś (15lat temu) byłem i wyszedłem chyba koło kina w Długopolu Zdr.
Ale teraz tam raczej nie trafię Wink

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Pyahoo




Dołączył: 19 Lis 2013
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Długopole Zdrój
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 15:02, 19 Lis 2013    Temat postu: Do Piekiełka

Będąc przy kościele mijamy go z prawej strony pod górę. Po 50 metrach dochodzimy do kapliczki słupowej, która stoi przy szytrowej drodze. Właśnie tą drogą dojdziemy do Piekielnej Doliny. Pozdrawiam Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
inicjatywa
Administrator



Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 3:22, 20 Lis 2013    Temat postu:

Witamy, dziękujemy za wiadomość.

Najlepiej drogę do tzw. Piekiełka (Piekielna Dolina) w Długopolu idąc od kościoła filialnego p.w. św. Józefa Robotnika w Ponikwie widać na tym zdjęciu:


Kościół ten idąc do góry w kierunku Piekiełka mijamy po lewej stronie, później za kapliczką pokutną z XVII w. idziemy W PRAWO i lasem w DÓŁ!

Piekielna Dolina, jest to Dolinka w Wyszkowskim Grzbiecie między
Długopolem Dolnym i Długopolem Zdrój, a Ponikwą.
To romantyczny zakątek z widokiem na Masyw Śnieżnika, źródełkiem i krzyżem.


Zdjęcia ze szlaku:

Widok na Czarną Górę ze szlaku do Ponikwy przez Piekielną Dolinę.


Trasa częściowo biegnie lasem


Po drodze kapliczka Fatima.

Powodzenia. Pozostajemy w kontakcie! Smile
Pozdrowienia


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
inicjatywa
Administrator



Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 3:34, 20 Lis 2013    Temat postu:

Droga do Piekiełka od kościoła p.w. św. Józefa Robotnika z XVIII w. w Ponikwie:





Piekielna Dolina
(Ciekawy opis)
Jest to wąwóz z potokiem położony w południowej części Wyszkowskiego Grzbietu. Jedna z dróg prowadzi z Ponikwy do Długopola Dolnego, natomiast druga do Długopola Zdroju. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od ukształtowania terenu z rozległym i dzikim wąwozem, w którym znajdują się minerały przyciągające wyładowania atmosferyczne – stąd nazwano to miejsce: „Piekiełkiem”. Dolina była miejscem spacerów kuracjuszy z Długopola Zdroju. Traktowano ją jako park naturalny z różnymi sceneriami, czyli miejscami o odmiennym wyglądzie, różniącymi się nastrojem. W XVIII w. prowadzono tędy kondukty pogrzebowe z Ponikwy na cmentarz do Długopola Dolnego, gdyż w Ponikwie nie było jeszcze cmentarza. Z Piekielnej Doliny rozpościerają się piękne widoki na Masyw Śnieżnika oraz na dolinę Nysy Kłodzkiej. W Piekielnej Dolinie można napotkać wiele źródeł, które łącząc się spływają potokiem w Długopolu Dolnym do Nysy Kłodzkiej. Przy jednym ze źródeł istniał stary drewniany krzyż na polanie przy drodze. W latach 60. i 70. Piekielną Dolinę odwiedzała młodzież z organizacji katolickiej „Oaza”. Ustawili oni w miejscu starego, drewnianego krzyża kamienną kolumnę z krzyżem przeniesioną z cmentarza w Długopolu Dolnym. W 1992 r. proboszcz pobliskiej parafii w Długopolu Dolnym wraz z mieszkańcami na nowo zagospodarowali miejsce wokół źródła. Uporządkowano teren, wycięto krzaki, wykonano nowe ławki oraz mównicę. Od 1992 r. przez kilka lat przy kapliczce odbywały się nabożeństwa majowe połączone z ogniskiem integracyjnym dla mieszkańców parafii. Spacer z centrum Długopola zajmuje ok. 30 min.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dlugopole.fora.pl Strona Główna -> Turystyka w gminie Bystrzyca Kłodzka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin